Směrnice EU 2023/970 očima Comp&Ben Asociace!

10 min.

Tomáš Jurčík

V květnu 2023 vyšla nová směrnice EU 2023/970 o transparentním odměňování, jejíž originální anglické znění a oficiální český překlad pro vybrané články můžete najít zde. Předpokládáme, že o tomto faktu již víte nebo tušíte. Pokud ne, jste zde správně a platforma CBA! se bude touto směrnicí i její českou podobou zabývat a přinášet aktuální informace o nejnovějším dění v tomto tématu.

Fakta o této směrnici EU naleznete ve shrnující prezentaci v boxu s Praktickými zdroji na stránce tématu, kde se dočtete, kdy bude směrnice platit, pro koho, co lze aktuálně očekávat, a jaký bude její dopad na fungování firem.

V tomto článku se chceme zaměřit na to, jak CBA! vnímá tuto směrnici, jak ji interpretujeme a co doporučujeme nejen svým členům, ale i všem firmám v ČR.

Co je hlavním smyslem směrnice?

Zjednodušeně se dá říct, že směrnice si chce vynutit rovný přístup k odměňování mezi muži a ženami. Směrnice má za cíl dosáhnout rovného přístupu prostřednictvím transparentního přístupu k odměňování. (O tom, jak v CBA! interpretujeme transparentnost v odměňování, se dozvíte zde.)

Směrnice vychází ze starší direktivy EU z roku 2006 (2006/54/ES). Nejedná se tedy o nový legislativní prvek. Směrnice je postavena na principu rovného odměňování, který je již zakotven v legislativách členských zemí (i dalších zemí mimo EU) a který zná i náš zákoník práce. To je ono okřídlené „za stejnou práci stejná odměna“. Jedním z hlavních hybatelů současného dění jsou statistiky Eurostatu, které dlouhodobě ukazují, že rozdíl v odměňování mezi muži a ženami je na průměru stále příliš vysoký. Proto EU na tomto základě vydala své nové nařízení, které má za cíl snížit rozdíl v odměňování žen a mužů.

Záměr je jistě dobrý, ovšem je nutné zdůraznit, že vychází z předpokladů, které jsou podle CBA! nepřesné a v mnoha pohledech i zavádějící. (O tom, jak v CBA pohlížíme na gender pay gap, se dočtete zde.)  K diskuzi rozhodně zůstává, zda zvolené prostředky k dosažení cíle jsou efektivní a relevantní. Implementaci směrnice už však nezvrátíme, v platnost vejde v ČR v roce 2026, takže bude nutné se na ni společně připravit. 

Hodně o směrnici čteme a mluvíme, ale málo o ní víme

Dnes a denně slyšíme o této směrnici a na každém rohu můžeme narazit na celou řadu seminářů od různých odborníků. Za CBA! je dobře, že se o tomto tématu píše a hovoří, protože je důležité, aby se o něm dozvědělo co nejvíce HR profesionálů a manažerů zodpovědných za řízení firem. Na druhou stranu je nutné si uvědomit, že v tuto chvíli nelze říct nic o tom, jak konkrétně bude vypadat česká podoba této směrnice EU. Comp&Ben Asociace! je přímo u jednání s MPSV, takže vidíme, že transpozice se nachází teprve na samém začátku a na implementaci klíčových článků směrnice zatím neexistuje jednoznačný názor. Konkrétní opatření v tuto chvíli nejsou zformulována a neexistuje ani konkrétní podoba metodiky potřebné pro implementaci směrnice. Proto jsou jakékoliv semináře a akce přinášející „jednoznačné návody a zaručené informace“ k podobě české transpozice směrnice postaveny na spekulacích.

Za CBA! v tomto bodě rozhodně doporučujeme všem HR a C&B profesionálům, aby si alespoň přečetli hlavní články směrnice – buď v originálním anglickém znění, nebo v jeho oficiálním českém překladu. Tímto krokem alespoň snížíme množství dohadů o tom, co ve směrnici vlastně je a co tam není.

Co zatím víme a co ne?

Jako klíčová a pozitivní se zatím jeví informace z MPSV o tom, že bylo rozhodnuto, aby přenesení do české legislativy proběhlo v režimu minimální transpozice. Tedy, že česká vláda nechce do směrnice přidávat nic nad rámec původního znění směrnice EU 2023/970. Jak víme, ďábel se skrývá v detailu: jedním z kritických momentů je, že původní směrnice nespecifikuje, jak konkrétně se má naplnit záměr některých jejích článků. Právě převod směrnice do konkrétního znění zákona (nebo prováděcích předpisů) je klíčovým momentem v procesu transpozice. Toto rozhodně není jednoduchý úkol ani pro MPSV, a proto se jako Asociace snažíme pomoci všude tam, kde je to podle nás potřebné a praktické.

Co doporučujeme svým členům, ale i všem firmám v ČR

Z pohledu CBA! není potřeba propadat panice. Je dobré si uvědomit, že směrnice samotná nepřináší do odměňování nový princip (viz Transparentnost není nové téma) a že při použití správné metodiky rozdíl v odměňování žen a mužů v jednotlivých firmách reálně nedosahuje tak vysokého rozdílu, který reportuje evropská statistika. Podle nás existuje silný předpoklad, že velký počet firem se vejde do 5% rozdílu v odměňování žen a mužů, který evropská směrnice určuje jako svůj cíl.

Na druhou stranu rozhodně není dobré téma podcenit. Faktem zůstává, že povinnost vznikne pro organizace s počtem 250+ zaměstnanců, a pro všechny bude platit Článek 7 směrnice Právo na informace. Z tohoto důvodu rozhodně doporučujeme si co nejdříve začít diagnostikovat svou současnou praxi odměňování ve firmě a případně zahájit kroky vedoucí ke zlepšení stavu nebo k instalaci systému odměňování, pokud zatím ve firmě neexistuje nebo není kodifikován. Systém odměňování je jedním z hlavních nástrojů, který umožňuje praktickou realizaci transparentnosti odměňování ve firmě. Princip transparentnosti je součástí rozvinutých systémů odměňování a je jedním z klíčových prvků v zodpovědném řízení odměňování již mnoho let.

Nicméně jsme přesvědčeni, že pro všechny firmy, které už dnes mají systém odměňování, který stojí na principu interní rovnováhy (více o principu interní rovnováhy se dočtete zde), platí, že jsou velmi dobře připravené nebo na velmi dobré cestě k tomu být připravené na přicházející implementaci směrnice EU 2023/970.

Různá úroveň vývojového stadia firem

Zde je důležité zmínit, že směrnice přichází do prostředí firem v komerčních sektorech, ve kterých jsou společnosti, které mají různou úroveň vyspělosti systémů a praxe odměňování. Velké firmy, např. nadnárodní korporace, mají již systémy zpravidla vypracované a implementované a od nich se mnohdy můžeme učit (principy a procesy, ale také praxi řízení). Platforma CBA! podporuje a umožňuje sdílení zkušeností, což je pro členy z řad velkých firem přínosné. Je zde i praktický aspekt sdílení, který umožňuje spolupráci mezi firmami na konkrétních tématech a řešeních tak, aby si každá firma nemusela budovat vlastní řešení od základu. Nicméně i velké společnosti budou muset nově nastavit své procesy, aby vyhověly požadavkům směrnice (zejména v oblasti reportingu), protože zatím bohužel nevíme, jaká bude její přesná podoba. Z toho důvodu bude i velké firmy nejspíše ještě čekat intenzivní práce.

Menší a střední firmy, které nemají systémy odměňování nebo mají pouze některé jeho části, budou muset doinstalovávat. Inspiraci a technologie mohou získat opět na platformě CBA!. Menší a střední firmy nebudou díky asociaci na toto téma samy a budou mít možnost čerpat kvalitní informační servis, získávat inspiraci od firem, které jsou v nastavení a implementaci odměňování dále, a dozvídat se o nejmodernějších technologiích v tématu odměňování. Informovanost, sdílení a spolupráce jsou jedním z hlavních záměrů CBA!.

Co si z toho všeho vzít?

Nepanikařit, ale zároveň situaci nepodceňovat a začít se pomalu intenzivně připravovat, pokud už nemáte základ odměňování postavený. Na detailní řešení se nebude možné ještě chvíli připravovat, protože není známa přesná podoba převodu směrnice do české legislativy, ale dá se zcela určitě pracovat na implementaci systému odměňování nebo jeho vylepšování. Případně pokud je ucelený systém odměňování vytvořen a úspěšně implementován, je určitě velký prostor pro komunikaci a učení, jak systém co nejlépe používat.