Téma transparentnosti v odměňování očima Comp&Ben Asociace!
V poslední době slyšíme a čteme o transparentnosti v odměňování téměř na každém rohu a mohlo by se zdát, že se jedná o nové téma, nový trend, který do businessu přichází. Není tomu tak. Zdaleka se nejedná o nový trend a ti, kteří se řízením odměňování a mzdových nákladů dlouhodobě zabývají, už dávno vědí, že je to jeden ze základních aspektů každého dobře fungujícího systému odměňování. Ve firmách, které historicky prošlapávaly cestu (velmi často ze sektoru rychloobrátkového zboží) byla transparentnost vždy nedílnou součástí systémů a konceptů odměňování.
Podstata a důsledek
Co je tedy podstatou transparentnosti v odměňování? Zjednodušeně bychom mohli říct, že podstatou transparentnosti je fakt, že firma vůbec má systém odměňování, zodpovědně dodržuje svá stanovená pravidla a řídí svůj systém. A tato intepretace, byť zjednodušená, je základem pro vytvoření transparentnosti v odměňování.
Pokud řídím firmu a chci, aby byla úspěšná, musím také řídit mzdové náklady, které představují jednu z největších nákladových položek v hospodaření firmy. K tomuto účelu mi slouží systém odměňování, jehož řízení má přímý dopad na provozní efektivitu firmy. Tím, že mám vytvořený a implementovaný systém odměňování, podporuji dobrý základ pro vzájemné porozumění toho, jak věci fungují, a předcházím překvapením nebo vzájemnému nepochopení. Zároveň zodpovědným řízením snižuji počet výjimek, které transparentnost devastují.
Podstatou je dobře vybudovaný a implementovaný systém odměňování a jeho řízení. Nejen z důvodu provozní efektivity, ale aby zaměstnanci rozuměli tomu, jak jsou jejich mzdy nastaveny a řízeny. Pokud chci, aby zaměstnanci věděli, na základě jakých principů jsem stanovil jejich mzdu a jakým způsobem bude řízena, pak jim musím tyto principy komunikovat a vysvětlit. Ne proto, že jsem k tomu donucen legislativou, ale jednoduše proto, že tím buduji důvěryhodnost celého systému a jeho řízení. Budování tohoto vztahu je klíčové pro výkon firmy a její úspěšnost. Toto nazýváme zodpovědným řízením firmy v tématu odměňování: transparentnost a srozumitelnost odměňování je pak důsledkem zodpovědného řízení.
Jste spokojeni s výší své mzdy?
Nemusíte odpovídat. Tušíme odpověď předem. Nehájíme zde totiž některé názory, které si kladou ambici učinit zaměstnance „šťastnými“ prostřednictvím vysokých mezd. Praxe ukazuje, že to není možné, a to z různých důvodů, které s odměňováním vůbec nesouvisí. Bylo by naivní očekávat, že každý zaměstnanec bude spokojený s výší své mzdy. Musíme však zajistit (nebo se o to každý den snažit), aby zaměstnanci rozuměli tomu, na základě jakých principů a procesů jsme k této mzdě dospěli a jak oni sami mohou ovlivnit její výši, například pracovním výkonem. A tím budujeme základy transparentnosti tak, jak ji v CBA! chápeme a vysvětlujeme.
Mzdy na nástěnce?
Pod pojmem transparentnost v odměňování bychom si neměli představovat situaci, kdy jako firma vyvěšujeme všechny mzdy na nástěnku před jídelnou. I když to z různých médií nebo článků tak může vypadat. Je však pravdou, že nová směrnice EU chce přinutit firmy, aby proces odměňování byl řízený a stavěl na jistých principech, mezi nimiž by měl být i princip rovného přístupu, a to právě umožněním (vymahatelného) přístupu k informacím o mzdách a pravidelným reportingem.
Naopak se domníváme, že pokud budeme pouze sdělovat informace o mzdě zaměstnanci bez dalšího důležitého kontextu (na základě jakého systému a principů byla mzda stanovena a řízena), tak si tím pouze zaděláme na mnohem větší problém nedorozumění a negativních emocí, kterých je už teď v tématu odměňování příliš mnoho.
Věříme, že zájmem každého dobrého generálního ředitele by mělo být, aby budoval důvěru svých zaměstnanců, například i tím, že má firma postavený systém odměňování a dodržuje pravidla, která si v něm sama stanovila. Toto je podle nás jedním ze stěžejních aspektů zodpovědného řízení firmy. A tento typ transparentnosti zde má své místo.
Budování transparentnosti podle CBA!
V této sekci se tedy budeme věnovat nejen nové směrnici EU a její transpozici do české legislativy, ale především tomu, jak budovat transparentní odměňování prostřednictvím důsledného řízení systému odměňování a jeho komunikaci do organizace.
O tom, jak systém odměňování nastavit nebo vylepšit, se dočtete v našem druhém tématu CBA! Systémy odměňování.
O tom, jaké k tomu lze použít technologie, se dozvíte ve třetím tématu CBA! Technologie v C&B.