Nárůsty mezd 2024

5 min.

Tomáš Jurčík

Comp&Ben Asociace! dlouhodobě a pečlivě sleduje vývoj mezd v ČR, zejména v komerčním sektoru a má přístup ke kvalitním zdrojům dat o nárůstech mezd.

Jak funguje revize mezd v komerčním sektoru?

Většina společností v komerčním sektoru má definovaný proces navyšování mezd (tzv. roční úpravu mezd), který se děje jednou ročně, a to ke předem stanovenému datu. Nejčastěji se mzdy upravují v lednu nebo v dubnu každého roku. Proto je vhodné aktuální čísla o nárůstech mezd sbírat až začátkem 2. kvartálu. Tím se získá nejlepší obrázek o reálné situaci mezd v komerčním sektoru. Některé společnosti sice ještě navyšují i později v roce (např. k 1. červenci nebo k 1. září), ale jedná se již pouze o malé procento firem. Dá se říct, že k 1. 4. má již zhruba 85 % zaměstnanců na trhu mzdu upravenou a v dalších měsících v roce již pohyby nejsou tak zásadní.

Aktuální situace na trhu

Máme k dispozici čerstvá data o nárůstech mezd z 1. kvartálu 2024. Jedná se o reálné nárůsty základních mezd z komerčního sektoru z firem různých velikostí a zaměření z celé ČR. Jsou zde zastoupeny výrobní i nevýrobní firmy.

Naše tvrzení opíráme o kvalitní zdroje, jednak je to průzkum od společnosti BD Advisory, která tyto průzkumy provádí pravidelně na českém trhu již od roku 2015 a druhým zdrojem je studie globální společnosti Mercer, která tato šetření provádí i na českém trhu kvartálně. Oba zdroje sbíraly data na přelomu dubna a května 2024.

Medián aktuálních nárůstů základních mezd je podle těchto průzkumů 5,5 % (BDA), respektive 6,0 % (Mercer). Průměrná hodnota nárůstu je podle BDA 5,7 %.

Obě tato čísla se příliš neliší od predikce z podzimu 2023, kdy firmy připravovaly rozpočty na úpravu mezd, což je dobrá zpráva o spolehlivosti predikcí na další období.

Dynamika mzdového trhu se v poslední době lehce stabilizuje v tom smyslu, že nárůsty mezd zpomalují oproti letům 2022/23, ale toto zpomalení není až tak výrazné, jak by někdo mohl očekávat.

V reportovaných nárůstech jsou vidět i rozdíly v jednotlivých odvětvích, ale už ne v takové výši jako v minulých letech. Například lze vidět, že růst mezd ve výrobních společnostech byl vyšší než narůst mezd v nevýrobních společnostech - nejvyšší čísla vykazuje například tradičně automotive sektor (6,0 % medián) nebo IT sektor, tradičně jedny z nejnižších nárůstů mezd vykazuje sektor služeb. Tento trend je však setrvalý a dá se očekávat, že bude pokračovat i v dalším období.

Podle Mercer průzkumu proběhly nejvyšší nárůsty v sektoru rychloobrátkového zboží (FMCG) a to 7,5 % (medián). Zároveň uvádí, že 43 % firem nezohledňuje inflaci jako důvod pro navýšení mzdy, ale zahrnuje ho pouze jako jeden z faktorů.

Podle BDA pořád platí trend, že nejvíce se navyšuje provozním pozicím (6,4 % průměr) v porovnání s manažerskými pozicemi (5,2 %), už ale není vidět tak propastný rozdíl, který byl patrný například ještě v roce 2022, kdy byly mzdy navyšovány modrým límcům (provozním pozicím) na úkor specialistů a manažerů.

Prognóza růstu mezd v ČR (v komerčních sektorech)

Pro další období (druhá polovina roku 2024, ale zejména pak Q1/2025) očekáváme opět mírný pokles nárůstů mezd, a je možné očekávat, že by se již příští rok mohla některá odvětví dostat s mediánovými nárůsty už pod hranici 5,0 %.

Průzkum společnosti BD Advisory si můžete stáhnout zdarma zde.

Další čísla o plánovaných úpravách mezd na 2025 přineseme na podzim, kdy budou společnosti schvalovat mzdové rozpočty na příští rok.